Τεράστια και «Αντρική νίκη» του Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ απέναντι στον Χολαργό! (φωτογραφίες)

κατηγορία : Αθλητικά από

Με εκπληκτική εμφάνιση, τον κόσμο 6ο παίκτη και κόντρα τη διαιτησία, η ομάδα του Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον πρώτο Χολαργό με 76-73!

Η ομάδα της Καστοριάς μπήκε ζεστή στο παιχνίδι ανοίγοντας τους χώρους και παίζοντας όμορφο μπάσκετ με την ομάδα του Χολαργού να απαντάει με αρκετά εύστοχα τρίποντα χωρίς να επιτρέπει να δημιουργηθεί κάποια διαφορά. Με την Καστοριά να μην μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να σταματήσει το ρυθμό της πολύ καλής ομάδας του Χολαργού το ημίχρονο τελείωσε με  44 – 49 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καστοριάς ανέβασε ρυθμό και με όπλο της την άμυνα  προηγήθηκε με 63 – 57. Κάπου εκεί, λίγο η αστοχία του Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ και λίγο η κακή διαιτησία κατά του, η ομάδα του Χολαργού έφτασε το σκορ στα ίσια και εκεί μπήκε στην εξίσωση ο κόσμος. Το κατάμεστο «Δημήτρης Διαμαντίδης» ώθησε τον Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ στην μεγάλη νίκη με 76-73 δείχνοντας πως η έδρα της Καστοριάς μπορεί να κάνει τη διαφορά!

Δεκάλεπτα: 26-25, 44-49, 63-57, 76-73

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Λόρτος

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 5 (1/7τρ., 7ασ.), Μπρόζος 10 (2τρ. 5ασ.), Απιδόπουλος 10, Ελευθερίαδης 24 (1), Ναούμης, Κακλαμάνος 12 (1), Τερσενίδης, Χαρισμίδης 13 (15ρ.), Μπένας 2.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 16 (1), Τσιλούλης 5 (1), Παπανικολάου 6, Κόκκαλης 1, Παπαντωνάκος 9 (3), Μοτσενίγος 14 (4), Κομποδιέτας 1, Τσάμης 10 (2), Σπυρόπουλος 2, Τζακόπουλος 9 (3τρ, 8ασ.).