Ήττα του Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ από τον Αμύντα για την 14η αγωνιστική της Α2 (αποτελέσματα+βαθμολογία)

κατηγορία : Αθλητικά από

Σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση και με την Καστοριά να μην δείχνει τον καλύτερο της εαυτό, την ήττα γνώρισε η ομάδα των ανδρών από τον Αμύντα. Οι «Γουναράδες» είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (14-16), με τον Αμύντα να αντιδρά στις αρχές της Β΄ περιόδου με 8-0 σερί και να πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια με σκορ 37-30. Στην επανάληψη όμως η Καστοριά ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισαν στο φινάλε της Γ΄ περιόδου 48-48. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας ήταν σε τεντωμένο σχοινί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, όμως με ξέσπασμα στο φινάλε ο Αμύντας ξέφυγε με +8 (65-57) περίπου 1:10 πριν τη λήξη, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 48-48, 66-60.

Α.Ο. Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12., Πίνης Δημήτρης 3 (1), Τοπάλλι 13 (2), Διαμαντόπουλος 12 (2), Βογιατζής 4, Καλδής 3, Κερασοβίτης 3 (1), Κουκουνιάς 5 (1), Μανσαράι Βαγγέλης, Μπάρμπας 7 (1), Λιούνης, Καμπούρης 4.

Α.Σ. Καστοριάς (Σούλιος) : Κυριακόπουλος 5 (1), Μπρόζoς 12 (1), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 5, Ναούμης 4, Κακλαμάνος 2, Τερσενίδης 6, Χαρισμίδης, Λυμπάρης 8, Μπένας 12, Καραμαλέγκος.